Seran Bilgi

1 (Değerlendirme)

Seran Bilgi Hizmetleri

Seran Bilgi Hakkında

2010 yılında tanıştığı Kim Scharnberg’in desteği ile New York’ta ünlü Broadway bestecisi Frank Wildhorn ve Jack Murphy ile tanışmış ve ardından kendi kişisel projesi üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Whitney Houston’a hit şarkılar kazandırmış ve pek çok Broadway müzikaline imza atmış Frank Wildhorn, Seran Bilgi için yeni şarkı bestelemiştir.  Bu şarkılar Seran Bilgi’nin şuan hazırlıklarına devam ettiği ilk solo albümününde de yer alacaktır. Seran ayrıca Sabri Tuluğ Tırpan’ın pek cok porjesinde yer almış Burçin Büke ile konserler ve  festivallere beraber sahne almıştır.

 

Seran Bilgi halihazırda İstanbul’da başarılı bir sahne şovuyla her hafta düzenli performans vermekte ve kendi takipçi kitlesini büyütmeye devam etmektedir. 2017 yılına kadar aktif iş yaşamıyla el ele ve büyük özveriyle yürüttüğü müzikal kariyerinde 2017 yılında dramatik bir yol ayrımına gelmiş ve müzik kariyerinden vites büyüterek kurumsal hayata veda etmiştir. Seran söz ve müziği kendisine ait düzenlemesi Cenk Erdogan’ın elinden çıkan ilk teklisi “Ne yapayım”ı müzik dünyasında sunuyor.

Seran Bilgin

A wide variety of musical styles and musicians seemed to be everywhere in Seran's life. Her younger brother, Serkan, is a hard-driving rock drummer. In her teens, Seran cultivated a deep interest in opera, inviting Cecilia Bartoli, Eileen Farrell and Dolora Zajick to her increasingly diverse and wonderful musical party.

In 2009 Seran contacted American arranger, conductor and producer, Kim Scharnberg. Recognizing her immense innate talent, he invited her to NYC to sing for Broadway composer Frank Wildhorn, lyricist Jack Murphy and music director Jason Howland, all of whom were equally impressed with her vocal quality, technique, and her interpretations of modern Broadway songs and American Songbook classics. On this trip and on two subsequent occasions, Seran sang at Jim Caruso's now-legendary Broadway Cast Party at Birdland. Kim also connected her with famed Viennese vocal coach Gordon Bovinet, whose students have starred in dozens of productions throughout Europe.

In addition to many corporate and charity events throughout Turkey, Seran has been the regular guest soloist with the Jazz Warriors Big Band in Amsterdam and with composer Adrian Gaspar in Vienna. A recent career highlight was a New Year's concert with the Izmir State Symphony that thrilled young and old alike at the most prestigous concert hall of her hometown. Thomas Borchert, star of multiple European musicals, joined her on stage with all-new arrangements written and conducted by Kim Scharnberg. Tickets for this event sold out within a single hour. The concert - the experience - was a huge success for all involved.

Now calling Istanbul her home base, Seran is poised to bring the joy and passion of her unique blend of styles and influences to eager new audiences around the globe.

Seran Bilgi Videoları

Seran Bilgi
Seran Bilgi
Seran Bilgi

Seran Bilgi Görselleri

Sıklıkla Beraber Çalıştığı Şirketler

Hizmetler bulunuyor...